Co to jest Transdermalny System?
Transdermalny (przezskórny) system terapeutyczny (TTS — ang. transdermal therapeutic system). Polega na podawaniu substancji o właściwościach leczniczych/wspomagających do organizmu drogą przeskórną. Substancja umieszczona bezpośrednio na skórze przedostaje się do krwi.
Transdermalny System — gdzie się go wykorzystuje?
Zarówno w postaci plastrów, jak i olej, żelów, oliw, kremów oraz masło.
W sporcie, przy bólu mięśni, podczas skurczów w postaci oleju podaje się magnez o ustabilizowanym stężeniu.
W postaci plastrów podaje się między innymi: fentanyl , nikotynę (w nikotynowej terapii zastępczej), żeńskie hormony płciowe (w antykoncepcji oraz w hormonalnej terapii zastępczej ), nitroglicerynę .
Podaż przezskórna należy do jednej z najprostszych i najlepiej akceptowanych przez pacjentów dróg podania leku. Dzięki możliwości podawania substancji wrażliwych na działanie kwasu rzołądkowego lub ulegających efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę, nie zmniejsza się jej ilość do wchłonięcia przez organizm. Również osoby, chronicznymi chorobami lub niewydolnością nerek powinni stosować ten system terapeutyczny, dzięki czemu będą mogli stosować substancje, których potrzebują bez większych problemów oraz efektów ubocznych.Substancje o właściwościach leczniczych nie powinny podrażniać skóry i powinny przejść testy dermatologiczne.
Skuteczność transdermalności w działaniu skórnym
Stosując substancję systemem transdermanlnym szybko i skutecznie dostarczymy ją w miejsce, najbardziej potrzebujące. Stosując doustny system terapeutyczny, dostarczamy substancję w formie tabletki lub kapsułki. Substancja ta zostaje częściowo lub całkowicie przyswojona przez organizm i trafia wszędzie, a nie tylko tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Transdermalne przyswajanie magnezu
Obecnie najczystszą postacią magnezu jest sześciowodny chlorek magnezu (czda). Jego przyswajalność jest na poziomie 90%, dzięki temu jest to najlepiej przyswajalny magnez.
W badaniu opublikowanym dla The Nutrition Practitioner. 2010;14:1-7. Watkins K, Josling PD. A pilot study to determine the impact of transdermal magnesium treatment on serum levels and whole body CaMg ratios. Pobierz w pdf.
Watkins K, Josling PD. A Badali wpływ przeskórnego (Transdermanlego) stosowania roztworu 31% chlorku magnezu na jego poziom w surowicy, jak i w całych ciele. Pacjentów badano poprzez badanie przesiewowe, wykorzystując analizę pierwiastkową włosów. Po okresie 12 tygodniach leczenia 89% badanych podniosło swój komórkowy poziom magnezu ze średnim wzrostem 59.7%. Ponadto wszyscy pacjenci wykazali poprawę w zakresie (stosunek równowagi wapń / magnez), gdzie średnia poprawa obserwowana podczas okresu badania wyniosła 25,2%. Dalsze obserwacje wykazały, że 78% pacjentów również wykazało
znaczące dowody detoksykacji metali ciężkich.
Transdermalność? Skóra nie jest jak gąbka
Wiele osób twierdzi, że przez skórę nic się nie może wchłonąć. Argumentują ten fakt mówiąc:
\”W preparatach magnezowych, które rzekomo mają wchłaniać się przez skórę, wykorzystywany jest chlorek lub siarczan magnezu. Cząsteczki tych związków nie spełniają warunków koniecznych do forsowania bariery skórnej, są bowiem jonowe i rozpuszczają się w wodzie, a nie w tłuszczu (wspomniana oliwka magnezowa jest oliwką tylko z nazwy, w rzeczywistości jest to wodny roztwór chlorku lub siarczanu magnezu, którego konsystencja przypomina oliwę).\”
źródło: kobieta.onet.pl zdrowie profilaktyka
Dla osób, które popierają tą teorię chciałbym was poprosić, abyście jeszcze raz przeczytali ten cytat powoli ze zrozumieniem.
Jeżeli już to zrobiliście i nic was nie zdziwiło to chciałbym pokazać wam fragmenty na, które warto zwrócić uwagę, a zrozumie się prawdziwy sens tego cytatu.
1. rzekomo mają wchłaniać się przez skórę…
2. wykorzystywany jest chlorek lub siarczan magnezu…
3. Cząsteczki tych związków nie spełniają warunków….. są bowiem jonowe i rozpuszczają się w wodzie,…
4. (wspomniana oliwka magnezowa jest oliwką tylko z nazwy,…
5. w rzeczywistości jest to wodny roztwór chlorku lub siarczanu magnezu, którego konsystencja przypomina oliwę).
Podsumowując autor tego artykułu, oznajmia, że oliwa magnezowa nie może się wchłaniać, ponieważ cząstki chlorku lub siarczanu są jonowe i rozpuszczają się w wodzie. Czyli uznaje tutaj, że oliwa magnezowa jest bazą tłuszczową z chlorkiem magnezu lub siarczanem magnezu, natomiast chwilę później autor mówi, że oliwka jest tylko z nazwy, gdyż jest to w rzeczywistości wodny roztwór chlorku lub siarczanu magnezu, którego konsystencja przypomina oliwę.
W związku z tym chciałbym abyście jeszcze raz przeczytali cały powyższy cytat ze zrozumieniem.
Transdermalne metody leczenia i rehabilitacji w uzdrowiskach SPA
Post w trakcie aktualizacji…